• Laureaci II edycji Lubuskiego Konkursu Literackiego.

W II edycji Lubuskiego Konkursu Literackiego pt. „Zbrodnia i zagadka kryminalna w fantastycznych światach” zorganizowanego przez Uniwersytet Zielonogórski wyłoniono czworo Laureatów z naszej szkoły:

• Kacper Babiak, klasa IIA,
              • Paweł Rogala, klasa IIA,
              • Maria Kuszyńska , klasa IIC,
              • Wojciech Pawłowski, tegoroczny absolwent.

Paweł Rogala zajął I miejsce wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Gratulujemy!

• Powtórka przed…  czyli wykłady i warsztaty na Wydziale Historycznym UAM

•             Matura z historii to nie jest prosta sprawa, więc już od września zaczęliśmy  intensywne przygotowania. Współpraca naszej szkoły z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu daje nam tę szansę, byśmy historię poznawali nie tylko siedząc w szkolnej ławce, ale uczestnicząc w różnego rodzaju zajęciach. W dniach 25 i 26 września wyjeżdżaliśmy na UAM, aby poczuć się trochę jak studenci. Wydział Historyczny tej uczelni przygotował dla nas wiele atrakcji. Uczestniczyliśmy w wykładach czołowych historyków z Poznania. Tematy wykładów były ciekawym rozwinięciem tego, czego uczymy się w szkole. W niektórych zajęciach uczestniczyli wszyscy. Był to np. wykład prof. Józefa Dobosza o obrazie władcy w średniowiecznych kronikach. Inne zajęcia były prowadzone w mniejszych grupach. Każdy z nas mógł wybrać, co go interesuje. Ja wybrałem wykład o przeżywaniu śmierci w dawnej Polsce – to temat, którego w szkole tak nie zgłębimy, a warto było się dowiedzieć, jak nasi przodkowie odbierali sprawy ostateczne. Ciekawą propozycją był też wykład o historii przedstawionej w grach komputerowych.

Wyjazdy na UAM były z pewnością czasem obcowania z żywą, fascynującą historią. Był to też czas, kiedy nasza historyczna grupa mogła się bardziej zintegrować. Na pewno nie żałuję poświęconego czasu i mam nadzieję, że będziemy mogli jak najczęściej uczestniczyć w takich zajęciach.

Michał Kowalewski

• Spotkanie z Wyspiańskim , czyli Narodowe Czytanie "Wesela"

•     22 września 2017 roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w VI edycji Narodowego Czytania oraz w Grze Miejskiej zorganizowanej  w ramach ogólnopolskiej akcji przez Bibliotekę Publiczną w Międzyrzeczu. Pięcioosobowy zespół, w którego skład weszli uczniowie kl. III c: Blanka Cieślewicz, Małgorzata Staszewska, Izabela Grudniewska, Jessica Karbownik oraz Michał Kowalewski  (opiekunki- mgr Dorota Szulc – Pawlak , mgr Magda Łobejko) mieli okazję wykazać się swoją wiedzą na temat wybitnego dzieła Wyspiańskiego pt. ”Wesele” oraz ekranizacji dramatu w reżyserii Andrzeja Wajdy .  Nasze zmagania rozpoczęły się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Międzyrzecz. Tutaj Jessica Karbownik i Michal Kowalewski wcielili się w role Panny Młodej oraz Pana Młodego i dokonali pięknej interpretacji fragmentów dramatu Wyspiańskiego. Mieliśmy również okazję wysłuchać czytania „Wesela” w wykonaniu młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz seniorów- studentów z Międzyrzeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Częścią drugą imprezy kulturalno- czytelniczej była Biblioteczna Gra Miejska. Otrzymaliśmy  wskazówki, na podstawie których mieliśmy odgadnąć miejsca, w jakie mamy się udać, by tam rozwiązywać różne zagadki związane z narodowym dramatem. Wspólna zabawa była okazją do sprawdzenia swojej wiedzy oraz sprytu i inteligencji, ale również przysporzyła nam wiele radości i powodów do śmiechu. W wyniku naszych zmagań zdobyliśmy drużynowo trzecie miejsce , co sprawiło nam wielką radość. Po zakończeniu każdy uczestnik gry otrzymał bardzo miły prezent- wybraną przez siebie książkę.

Izabela Grudniewska

• Przyjemne  z pożytecznym
            • Przyjemne z pożytecznym

•            15 września uczniowie klasy Ia i Ib wyruszyli do Ośrodka Głębokie, by choć trochę oczyścić środowisko. Odbyli dość długą wędrówkę, a wszystko po to, by pomóc naturze. Uczniom udało się uzbierać pokaźną ilość śmieci, a ich praca nie poszła na marne. Był to również czas, w którym to najmłodsi uczniowie liceum odkryli,  jak bardzo ważne jest dbanie o środowisko. Dowiedzieli się również, dlaczego warto segregować śmieci i jak fatalny w skutkach może być brak szacunku do natury.

Jak mawiają: „Wspólna praca łączy ludzi”. Także i w tym przypadku to stwierdzenie okazało się słuszne. Uczniowie wraz z nauczycielami świętowali przy ognisku. Nikt nie sądził, że sprzątanie świata może zbliżyć do siebie ludzi, a jednak! Żar ogniska zdecydowanie ocieplił relację obu klas. Pomogli Matce Naturze, a do tego zacieśnili więzy, spędzili miło czas na rozmowie i jedzeniu pyszności prosto z ogniska.

Aleksandra Kubowicz Ia

Dnia 06.09.2017r. na długiej przerwie (10:35-10:55) odbędzie się kiermasz podręczników.

Zapraszamy absolwentów!

• Rekrutacyjne postępowanie uzupełniające

•       Międzyrzecz, dnia 07.07.2017 r.

OGŁOSZENIE

W związku z wolnymi miejscami do klas pierwszych w Liceum Ogólnokształcącym im. Heliodora Święcickiego w Międzyrzeczu ogłaszam rekrutacyjne postępowanie uzupełniające.

Zgodnie z zarządzeniem Lubuskiego Kuratora Oświaty potwierdzenie przez kandydata woli podjęcia nauki w naszej szkole musi nastąpić do dnia 07.08.2017 r. poprzez złożenie oryginałów wymaganych dokumentów.

• EKO - WTOREK, SUPER RADY NA ODPADY

• 20.06.2017r.